Jeśli u Ciebie lub bliskiej Ci osoby zdiagnozowano zaćmę, możesz czuć się przytłoczony i przestraszony.
Co to jest zaćma? Jakie są możliwości leczenia? W tym wpisie na blogu odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące tego schorzenia oczu. Omówimy, co powoduje zaćmę, jak się ją leczy i czego można się spodziewać po operacji. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci uspokoić myśli i umożliwią podejmowanie najlepszych dla Twojego zdrowia decyzji.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze choroby wzroku i co je powoduje?
- Jakie są objawy zaćmy i jej rodzaje?
- W jaki sposób leczy się zaćmę i jak przebiega operacja?
Najczęstsze choroby oczu i ich przyczyny
Do najczęściej występujących chorób oczu należą: zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i jaskra.
Ich przyczyn może być naprawdę wiele, np: starzenie się,, cukrzyca, nadciśnienie, nadmierna ekspozycja na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe, stosowanie niektórych leków, np. sterydów. Przyczyny zaćmy także mogą być różne. Obecnie jest jednak wiele sposobów, by zadbać o przywrócenie ostrości wzroku.
Zadbaj o swój wzrok.
Jeśli masz wątpliwości co do ostrości widzenia, udaj się do okulisty, by sprawdzić, czy wszystko jest z nim w porządku. Specjalista zbada parametry oka i sprawdzi czy nie cierpisz na wrodzone wady siatkówki, guzy wewnątrzgałkowe, urazy w torebce tylnej soczewki czy urazy gałki ocznej. Zbada także m.in. ciśnienie wewnątrzgałkowe, czyli ciśnienie płynu wewnątrz oka.
Okulista przeprowadzi z Tobą wywiad, zapyta czy nie cierpisz na różne dolegliwości, takie jak atopowe zapalenie skóry, niedoczynność przytarczyc, różne dolegliwości metaboliczne, podwójne widzenie czy choroby ogólnoustrojowe. Pozwoli to ustalić zakwalifikowanie się do operacji usunięcia zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki
Czym jest zaćma?
To choroba oczu, która wpływa na zmętnienie soczewki oka. Zwykle powstaje powoli i bezboleśnie. Jej objawy to: niewyraźne widzenie, trudności z widzeniem w nocy i aureole wokół świateł. Może się rozwijać stopniowo z upływem czasu lub wystąpić nagle. Zwykle dotyka ludzi po 50. roku życia, ale pojawia się też u osób młodszych w wyniku urazu lub choroby. Zmętnienie tylnej torebki soczewki może sprawiać wrażenie patrzenia jak przez zamazaną szybę.
Istnieje kilka różnych typów zaćmy, w tym:
- Zaćma wrodzona: może być spowodowana czynnikami dziedzicznymi, infekcją w czasie ciąży lub innymi warunkami zdrowotnymi.
- Zaćma starcza, jest najczęstszym rodzajem zaćmy. Rozwija się powoli i zwykle nie powoduje żadnych objawów, dopóki nie jest zaawansowana.
- Zaćma pourazowa: Występuje po urazie oka.
- Zaćma wtórna: Może rozwinąć się jako powikłanie innych chorób oczu lub chorób takich jak cukrzyca.
- Zaćma wikłająca: trudna do leczenia.
- Zaćma pierwotna
- Zaćma następowa
Jak leczy się zaćmę?
Zaćmę zwykle leczy się operacyjnie. Operacja jest zazwyczaj wykonywana w warunkach ambulatoryjnych i trwa mniej niż godzinę. Powrót do zdrowia jest zazwyczaj szybki, a większość ludzi odzyskuje pełne widzenie w ciągu kilku tygodni.
Do usunięcia zaćmy stosuje się metodę fakoemulsyfikacji. Wykorzystuje się w niej fale ultradźwiękowe do rozbicia zmętniałej soczewki, aby mogła ona zostać usunięta. W trakcie zabiegu zmętniałe fragmenty soczewki oka są usuwane i zastępowane sztuczną soczewką zwaną soczewką wewnątrzgałkową (IOL).
Operacja jest wykonywana w sterylnych warunkach, by nie wywołać infekcję wewnętrzną oka. Chirurg stosuje specjalistyczne urządzenia, lampą szczelinową sprawdza, czy cała zaćma została usunięta i czy nic nie znajduje się w tylnej torebce soczewki. Jest to stosunkowo bezpieczny i skuteczny zabieg o wysokim wskaźniku powodzenia. W większości przypadków po operacji wzrok znacznie się poprawia.
Ważny jest wybór odpowiedniej soczewki.
Operacja zaćmy zwykle polega na umieszczeniu w oku sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Dostępnych jest wiele różnych typów soczewek wewnątrzgałkowych, a twój lekarz pomoże ci wybrać najlepszą dla twojej indywidualnej sytuacji.
Najważniejszym czynnikiem przy wyborze soczewek wewnątrzgałkowych jest znalezienie takiej, która skoryguje twój wzrok do poziomu, jakiego oczekujesz. Razem z lekarzem omówisz, jaki rodzaj wzroku chciałbyś osiągnąć po operacji. Istnieją trzy główne rodzaje soczewek:
- Soczewki monofokalne: korygują widzenie na jedną odległość, zwykle daleką. Możesz nadal potrzebować okularów lub soczewek kontaktowych do czytania lub innych zadań wykonywanych z bliska.
- Soczewki wieloogniskowe: korygują widzenie w różnych odległościach. Dzięki nim możesz widzieć wyraźnie zarówno z daleka, z bliska jak i odległości pośrednich bez okularów czy soczewek kontaktowych.
- Soczewki toryczne: Jeżeli stosujesz soczewkę toryczną jednoogniskową to nadal będziesz potrzebować okularów do widzenia z bliży. Natomiast przy soczewkach wewnątrzgałkowych wieloogniskowych torycznych okulary są zbędne oraz korygują widzenie w wielu odległościach, a także korygują astygmatyzm, który jest stanem powodującym niewyraźne widzenie z powodu nieregularnego kształtu oka.
Czy operacja zaćmy jest skuteczna i bezpieczna?
Operacja zaćmy jest bardzo udanym zabiegiem o wysokim wskaźniku powodzenia. W większości przypadków ludzie doświadczają znacznej poprawy wzroku po operacji. Należy jednak pamiętać, by regularnie odwiedzać swojego okulistę na badania kontrolne.
Zaćma jest jedną z najczęstszych i najbardziej udanych operacji wykonywanych w dzisiejszych czasach. Ponad 98% osób, które poddają się operacji zaćmy, odczuwa po niej poprawę wzroku. W większości przypadków operacja jest jedynym zabiegiem koniecznym do przywrócenia wzroku utraconego w jej wyniku. Operacja zaćmy jest zwykle zabiegiem ambulatoryjnym, co oznacza, że tego samego dnia możesz wrócić do domu. Rodzaj znieczulenia zastosowanego podczas operacji będzie zależał od twojej indywidualnej sytuacji i preferencji. Może być przeprowadzaniu w znieczuleniu miejscowym, które znieczula okolicę oka, np. poprzez krople znieczulające, bądź znieczuleniu ogólnym, które usypia na czas zabiegu.
Po operacji ważne jest, by dbać o oczy i chronić je przed urazami. Twój lekarz udzieli ci szczegółowych instrukcji, jak dbać o swoje oczy po operacji. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać tych instrukcji i uniknąć komplikacji. Większość ludzi odczuwa pewien dyskomfort po operacji, ale zazwyczaj jest on łagodny i ustępuje w ciągu kilku dni. W większości przypadków po operacji wzrok znacznie się poprawia.
Na czym polega powtórna operacja zaćmy?
Powtórna operacja zaćmy jest zabiegiem, w którym chirurg usuwa sztuczną soczewkę (soczewkę wewnątrzgałkową lub IOL), która została wszczepiona podczas pierwotnej operacji zaćmy i zastępuje ją nową. Ten rodzaj operacji jest zwykle wykonywany, gdy oryginalna IOL zmętnieje lub gdy sama rozwinie się zaćma. W większości przypadków powtórna operacja zaćmy kończy się sukcesem i przywraca wyraźne widzenie. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich operacji, istnieje pewne ryzyko.
Czym jest zaćma wtórna?
Zaćma wtórna przytrafia się niewielkiemu odsetkowi osób, które przeszły operację zaćmy bądź miały wszczepioną soczewkę hydrofilową. Soczewki hydrofobowe w dużo mniejszym odsetku przyczyniają się do powstania zaćmy wtórnej. Powstaje ona, gdy komórki rosną na sztucznej soczewce wszczepionej podczas operacji, która zaczyna zamazywać widzenie. Zaćmę wtórną można zwykle usunąć w ramach krótkiego, ambulatoryjnego zabiegu. Usunięcie zaćmy wtórnej trwa mniej niż 30 minut. Nie jest powikłaniem operacji i nie oznacza, że pierwotna operacja była nieudana. W większości przypadków zaćma wtórna może być leczona w ramach prostej procedury. Wystąpienie zaćmy wtórnej zdarza się bardzo rzadko.
Jeśli przeszedłeś pierwotną operację zaćmy i męczysz się z zaćmą wtórną, koniecznie udaj się do okulisty, by ją ocenić. Leczenie zaćmy wtórnej jest zazwyczaj szybkie i skuteczne, a większość ludzi doświadcza znacznej poprawy wzroku po leczeniu. Jednak nieleczona zaćma wtórna może spowodować poważne problemy z widzeniem.
Co może być przyczyną zaćmy wtórnej?
Najczęściej przyczyną powstania zaćmy wtórnej jest rodzaj wszczepionej soczewki. Soczewki hydrofilne znacznie częściej przyczyniają się do powstania zaćmy wtórnej. Jeżeli chcesz uniknąć powtórnej zaćmy- wybierz soczewki hydrofobowe. W niektórych przypadkach choroba może powrócić nawet po udanej operacji. Jest to tak zwana zaćma nawracająca. Przyczyną nawrotu choroby jest wzrost nowych komórek na sztucznej soczewce wszczepionej podczas operacji. W większości przypadków może być wyleczona poprzez powtórną operację. Jednak nie leczenie zaćmy wtórnej może spowodować poważne problemy ze wzrokiem.
Zalecenia po operacji
Po operacji otrzymasz krople do oczu, które pomogą uniknąć infekcję wewnętrzną oka i zapaleniu. Zostaniesz też poproszony o noszenie osłony na oczy w nocy przez tydzień lub dwa. W dzień będziesz musiał nosić okulary przeciwsłoneczne. Większość ludzi może wrócić do swoich normalnych zajęć w ciągu kilku dni po operacji.
Operacja zaćmy jest bardzo udanym zabiegiem i większość osób, które ją wykonały, doświadcza znacznej poprawy wzroku. Pamiętaj, żeby przed operacją porozmawiać z lekarzem o wszystkich możliwościach, jakie masz do wyboru. Dzięki nowoczesnym osiągnięciom w technologii IOL możesz wybrać rodzaj soczewek, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom i stylowi życia. Pamiętaj, by po operacji regularnie odwiedzać swojego okulistę na wizyty kontrolne.
Pogorszenie widzenia może bardzo utrudniać życie. Nie lekceważ objawów. Rozwój zaćmy może przyczynić się do całkowitej utraty wzroku.
Skorzystaj z usług okulisty i skuteczną metodą leczenia przywróć ostrość swojemu wzroku.