Twój wzrok jest bardzo ważny. Polegasz na nim każdego dnia, robiąc rzeczy, które musisz i
chcesz robić. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoje oczy, a wymiana soczewek i
operacja zaćmy to dwa doskonałe sposoby, aby to robić.
W tym wpisie na blogu omówimy:
- Jakie są najczęstsze choroby oczu i z czego wynikają?
- Na czym polega wymiana soczewek?
- Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy i kto jest dobrym kandydatem do
każdej z tych procedur? - Odpowiemy także na najczęściej zadawane pytania dotyczące wymiany
soczewki i operacji zaćmy.
Dlaczego nasz wzrok się psuje?
Jest wiele czynników, które wpływają na wyraźne widzenie. Z wiekiem nasz wzrok zazwyczaj się pogarsza, ponieważ soczewki naszych oczu stają się mniej elastyczne. Ten stan nazywamy starczowzrocznością i jest on naturalną częścią procesu starzenia się. Inne czynniki, które mogą wpływać na wzrok, to m.in niebieskie światło.
Być może słyszałeś o niebieskim świetle i jego wpływie na Twój wzrok. Niebieskie światło jest rodzajem wysokoenergetycznego światła widzialnego (HEV), które pochodzi ze słońca, ekranów cyfrowych, lamp fluorescencyjnych i innych źródeł. Choć niektóre rodzaje niebieskiego światła są korzystne w ciągu dnia, to zbyt duża ekspozycja na nie może być szkodliwa dla Twoich oczu. Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło może powodować zmęczenie oczu, suchość oczu, prowadzić do powstania plamki żółtej światła niebieskiego.
Jak temu zaradzić?
Jednym ze sposobów na zmniejszenie narażenia na niebieskie światło jest noszenie specjalnych okularów, które zawierają filtr światła niebieskiego. Okulary te mają żółte lub bursztynowe zabarwienie, które pomaga blokować niebieskie światło.
Możesz też kupić filtry na ekran komputera, które mocuje się na górze monitora. żółty filtr szkodliwego niebieskie światło. Naturalne sposoby nie zawsze jednak pomogą i może być potrzebna np. wymiana soczewki.
Najczęstsze choroby wzroku
Rozwój chorób oczu może być związane z różnymi przyczynami. Ma na to wpływ nasza genetyka, ale także styl życia i czynniki zewnętrzne.
Oto najczęstsze schorzenia:
- Zaćma: to zmętnienie soczewki oka. Może powodować niewyraźne widzenie, a w końcu prowadzi do ślepoty.
- Jaskra: Jaskra to wzrost ciśnienia wewnątrz oka, który powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, który przekazuje informacje z oczu do mózgu
- Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD): AMD to pogorszenie centralnej części siatkówki zwanej plamką. Wpływa ono na twoją zdolność wyraźnego widzenia przedmiotów.
Choć są to jedne z najbardziej powszechnych chorób oczu, istnieje wiele innych, które mogą rozwijać się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym nasz wzrok coraz bardziej się pogarsza i wzrasta ryzyko chorób, np. prezbiopii.
Prezbiopia to schorzenie, które dotyka osoby po 40 roku życia. Pojawia się, gdy naturalna soczewka oka staje się mniej elastyczna i nie może tak łatwo zmieniać kształtu. Utrudnia to skupienie wzroku na bliskich obiektach. Istnieją dwa sposoby korygowania starczowzroczności: jednoogniskowa i wieloogniskowa wewnątrzgałkowa soczewka.
Nadal możesz jednak zyskać dobre widzenie. W obecnych czasach jest wiele sposobów, by pozbyć się różnych chorób oczu.
Jakie są objawy zaćmy?
Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka. Może powodować nieostre widzenie, trudności w widzeniu w nocy oraz efekt aureoli wokół świateł. Wraz z rozwojem zaćmy wzrok coraz bardziej się pogarsza. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, powinieneś udać się do okulisty po diagnozę.
Jak leczy się zaćmę?
Zaćmę leczy się operacyjnie. Podczas zabiegu usunięcia zaćmy, usuwa się zmętniałą soczewkę i zastępując ją przezroczystą, sztuczną. Jest to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny na świecie. Ponad 98% wszystkich osób, które poddają się operacji usunięcia zaćmy, doświadcza poprawy wzroku. Efektywność chirurgii zaćmy jest więc bardzo wysoka.
Przed operacją zaćmy lekarz wykona pełne badanie okulistyczne. Następnie zakrapla oko antybiotykiem i wprowadza przez nacięcie maleńką rurkę zwaną kaniulą. Przez kaniulę do oka wprowadzany jest mały instrument zwany fakoemulsyfikatorem. Fakoemulsyfikator emituje fale ultradźwiękowe, które rozbijają zaćmę na drobne kawałki. Urządzenie ssące przymocowane do fakoemulsyfikatora usuwa fragmenty zaćmy z oka.
Po usunięciu zaćmy, chirurg czyści tylną komorę oka i wszczepia w miejsce naturalnej soczewki implant soczewki wewnątrzgałkowej. Implant jest zwykle wykonany z plastiku lub silikonu. W niektórych przypadkach przez kilka dni po operacji możesz być zmuszony do noszenia na oku osłony ochronnej, aby zapobiec przypadkowym urazom.
Usunięcie zaćmy jest skutecznym zabiegiem, decydując się na operację zaćmy przywrócisz sobie ostre widzenie, a ryzyko konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych zostanie znacznie zmniejszone.
Co to jest afakia?
Afakia to sytuacja, w której naturalna soczewka oka zostaje usunięta, ale nie zostaje zastąpiona. Może się to zdarzyć jako powikłanie po zabiegu zaćmy lub innych operacjach oka. Afakia może być też spowodowana urazem oka.
Jakie są objawy?
Może powodować zamazane widzenie, efekt halo wokół świateł i trudności z widzeniem w nocy. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, powinieneś zgłosić się do okulisty, żeby ustalić, czy masz afakię.
Jak leczy się afakię?
Afakię zwykle leczy się operacyjnie, wszczepiając do oka sztuczną soczewkę. Operacja ta jest bardzo bezpieczna i skuteczna, a odsetek powodzeń w leczeniu afakii jest wysoki.
Początek drogi do naprawy wzroku
Jeśli przeszkadza Ci fakt, że widzisz niewyraźnie jest kilka rozwiązań, które umożliwią Ci cieszenie się z powrotem wzrokiem. Najpierw jednak trzeba wykonać szereg badań, by upewnić się, do jakich metod działania się kwalifikujesz. Specjalista podczas pierwszej wizyty kontrolnej przeprowadzi z Tobą wywiad i wykona badania diagnostyczne.
Okulista przeprowadza niezwykle precyzyjne pomiary. Bada parametry oka pacjenta oraz dokonuje oceny stanu zdrowia oczu przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji korekcji wzroku. Dzięki temu dowiesz się czy jest potrzeba operować oboje oczu. Następnie będziesz mógł zdecydować, jakiemu zabiegowi chcesz się poddać i który sprawdzi się u Ciebie najlepiej.
Co to jest wymiana soczewki?
Wymiana soczewki to zabieg chirurgiczny, podczas którego naturalna soczewka Twojego oka jest zastępowana sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL). Operacja ta jest zwykle wykonywana w celu leczenia zaćmy, ale może być również przeprowadzona z innych powodów, takich jak starczowzroczność czy krótkowzroczność. Podczas niej chirurg delikatnie rozdziela naturalną soczewkę i zastępuje ją nową. Zazwyczaj operacja jest przeprowadzana, gdy zaćma rozwinęła się do tego stopnia, że przeszkadza w codziennym widzeniu. W kilka godzin po zabiegu nastąpi odczuwalna poprawa ostrości widzenia.
Jak wygląda zabieg?
Kiedy lekarz ustali pomiary oka pacjenta określi dokładne miejsce wszczepu soczewki. Używa specjalistycznych urządzeń, takich jak cyfrowy marker, co zwiększa sterylność zabiegu. Cyfrowy marker wspomaga chirurga, w wykonywaniu nacięć podczas operacji. To urządzenie pomaga upewnić się, że nacięcia są wykonane w odpowiednim miejscu i mają odpowiednią wielkość. Cyfrowy marker jest umieszczany na oku przed operacją i pozostaje tam przez cały czas trwania zabiegu.
Wkrapla go gałki ocznej znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg będzie bezbolesny. Następnie lekarz przytrzymuje twoją naturalną soczewkę i delikatnie umieszcza nową soczewkę w tej samej pozycji. Naturalna soczewka zostaje wymieniona na nową. Nowa soczewka jest zwykle wykonana z plastiku lub silikonu i jest zwinięta tak, aby można ją było założyć przez małe nacięcie w oku. Kiedy nowa soczewka będzie już na swoim miejscu, lekarz usunie wszystkie narzędzia i zamknie nacięcie maleńkimi szwami. Cały zabieg trwa kilkanaście minut, a zapewni Ci dobre widzenie.
Jakie jest ryzyko związane z tym zabiegiem?
Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, istnieją pewne zagrożenia związane z operacją wymiany soczewki. Należą do nich infekcja, krwawienie i stan zapalny. Ryzyko to jest jednak bardzo rzadkie i większość osób poddających się temu zabiegowi nie doświadcza żadnych komplikacji. W przypadku ich wystąpienia wystarczy lekiem przeciwzapalnym zadbać o komorę oka.
Zabieg refrakcyjnej wymiary soczewki
Dobrym rozwiązaniem jest zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki – dla osób, które chcą poprawić swój wzrok, a nie chcą nosić okularów lub soczewek kontaktowych. Ponadto refrakcyjna wymiana soczewki chroni nas przed zachorowaniem na zaćmę w przyszłości. Podczas wizyty kwalifikacyjnej dowiesz się, czy możesz odbyć taki zabieg.
Jakie są zalety soczewki wieloogniskowej?
Dzięki zastosowaniu soczewek wieloogniskowych, chirurgia refrakcyjna soczewek może skorygować zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność. Soczewki wieloogniskowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić wyraźne widzenie na wszystkie odległości. Ten typ soczewek jest również znany jako soczewki korygujące prezbiopię (presbyopia-correcting IOL). Jeśli masz zaćmę i prezbiopię, możesz być dobrym kandydatem do tego typu operacji.
Dzięki zastosowaniu soczewek wewnątrzgałkowych, które mogą korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, chirurg może pomóc ci widzieć wyraźniej bez okularów lub soczewek kontaktowych.
Soczewki wewnątrzgałkowe to świetna opcja dla osób, które chcą poprawić
swój wzrok.
Sama procedura jest podobna do operacji zaćmy. Chirurg musi wykonać pomiary oka pacjenta. Skupia się następnie przeprowadzeniu zabiegów wewnątrzgałkowych. Implantacja soczewki i prawidłowo przeprowadzona operacja mają kluczowe znaczenie dla jej powodzenia.
Chirurg wykonuje okrągły otwór w tęczówce i wprowadza instrument zwany soczewką wewnątrzgałkową. Zastępuje ona naturalną soczewkę oka, która została usunięta.
Następnie w tęczówce, która jest kolorową częścią oka, zostanie wycięty okrągły otwór. Przez ten otwór chirurg wprowadza nową soczewkę wewnątrzgałkową. Okrągły otwór w tęczówce pomaga utrzymać nową soczewkę wewnątrzgałkową na miejscu w odpowiedniej torebce soczewki.
Istnieją różne rodzaje takich soczewek, możemy wyróżnić np. soczewki toryczne.
Soczewki toryczne to specjalny rodzaj soczewek wewnątrzgałkowych, które mogą korygować zarówno astygmatyzm, jak i starczowzroczność. Umożliwią Ci widzenie z odległości pośrednich, bliższych i dalszych.
Oznacza to, że po operacji nie będziesz musiał nosić okularów ani soczewek kontaktowych. W soczewkach torycznych zawarty jest dodatkowy element, który pomaga im obracać się do właściwej pozycji. Takie soczewki działają więc bardzo dobrze.
Zalecenia po zabiegach oczu
Pamiętaj, aby bezpośrednio po zabiegu nie narażać operowanego oka na duży wysiłek. Może pozwolić Ci to uniknąć niepożądanych efektów optycznych. Nie możesz w sposób automatyczny zakładać, że nie potrzebujesz już swoich okularów lub soczewek kontaktowych. Możesz nadal ich potrzebować do czytania i innych zadań wymagających dużej odległości. Może minąć kilka tygodni, zanim Twoje operowane oko, bądź oboje oczu w pełni się zagoi i przyzwyczai do nowej soczewki wewnątrzgałkowej.
Kilka tygodni po operacji odbędziesz wizytę kontrolną u swojego okulisty, aby upewnić się, że wszystko goi się prawidłowo. Lekarz przepisze Ci również krople do oczu, które pomogą zapobiec infekcjom i stanom zapalnym. Pamiętaj, by stosować je zgodnie z zaleceniami.
Popraw jakość swojego życia
Obecnie istnieje wiele sposobów, by poradzić sobie z chorobami oczu. Korekta astygmatyzmu, korekcja okularowa, skorzystanie z chirurgii zaćmy, sztuczna soczewka czy zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki to tylko kilka ze sposobów. Najlepiej udać się do okulisty, który sprawdzi czy będzie konieczność stosowania okularów korekcyjnych i jaka będzie dokładność korekty. Warto skorzystać z usług eksperta, może okazać się, że korzystanie z okularów potrzebne już więcej nie będzie.